FRI.DA
studio tance a pohybu z.s.
Taneční a pohybové studio FRI.DA bylo otevřeno v roce 2015 Adélou Ernekerovou. Výuka se zaměřuje na taneční průpravu, scénický tanec, současné techniky a taneční improvizaci pro děti, studenty a dospělé.
V následujících bodech naleznete rámcový obsah jednotlivých kurzů.
-
Taneční průprava pro děti 4-6 let
Zaměřuje se na rozvoj motoriky, koordinace, rytmiky, prostorového vnímání a spolupráci s hudebním doprovedem – reprodukovaná hudba, perkuse. Ve výuc vycházíme z Duncan metodiky a didaktiky. Během hodin vytváříme s dětmi tematická pásma, která budou prezentována na ukázkových hodinách 1x v pololetí a závěrečném představení.
-
Scénický tanec pro děti 6 -18 let
V hodinách se pěstuje muzikálnost, koordinace, technika pohybu, tanečnost a vlastní invence pohybu a také taneční improvizace. Výuka je postavena na principech Duncan metody
-struktura hodiny, technická průprava, improvizace, tvorba. Na základě výše zmíněných bodů se tvoří choreografie-které budou prezentovány jako work in progress v rámci ukázkových hodin 1x v pololetí a na závěrečném představení či účasti na přehlídkách scénického tance.
-
Současný tanec/technika a improvizace pro dospělé/studenty
V hodinách současného tance se pracuje, jak na taneční technice, tak na improvizaci (technické či tematické) a analýze pohybu.
Hodiny jsou fyzicky náročnější, budují správné držení těla ve statickém i kinetickém stavu, posturu těla, prostorové cítění, všechny svalové skupiny, flexibilitu a koordinaci.
Současný tanec vychází ze základů moderního tance, který se rozvíjel od počátku 20.století. Tanec stejně jako divadlo je živé umění, které reaguje na dobu ve které se formuje. Tak i průkopníci moderního tance (Isadora Duncan, Doris Humphrey, José Limon, Marta Graham a mnoho dalších) na počátku 20. století novátorsky a odvážně otevírali do té doby nepoznané možnosti pohybu. Utvářeli se taneční techniky, které vznikaly na základě zkoumání a prohlubování přirozených principů pohybu jako jsou dech, gravitace, nadnesení, švih, pád, napětí, uvolnění, rotace etc. Z těchto se utváří podoba současného tanečního umění, které se nechává inspirovat také body mind technikami, bojovým uměním, akrobacií, fyzickým divadlem. Jedná se o fúzi vlivů různorodé práce s tělem, avšak zásadní sdělení zůstává a to je pochopení obsahu pohybu jako takového, jeho opravdovosti v provedení.
V jevištní formě je to komunikace s divákem- předávání sdělení, myšlenky, pocitu skrze tanec.
-
Pilates
Metoda Pilates byla vyvinuta před více než sto lety Josephem Hubertusem Pilatesem (1880-1967). Inspirací k vytvoření metody mu byla cvičení starých kultur zahrnující různé směry jogy. Cílem cvičení je propojení těla a mysli k aktivaci hlubokého svalového systému. Pilates metoda posiluje rovnoměrně celé tělo rozvíjí sílu, flexibilitu, rovnováhu, zaměřuje se na cetnrum těla ,,power house,,. Metoda Pilates byla a je součástí taneční přípravy jako kompenzační cvičení. Pilates sestavy jsou promyšleně používány, jak pro kondiční cvičení klasické taneční techniky – baletu, tak součaného tance. Aplikování Pilates není určené jen pro profesionály, ale je jistě vhodné pro každého, kdo má záměr správně a vědomě pracovat na tonování svalů celého těla, tak aby zlepšil držení těla, stabilitu, redukci hmotnosti a rozproudění energie.